Научная литература
booksshare.net -> Добавить материал -> Биология -> Власенко В.М. -> "Антисептика та асептика у ветеринарній хірургії"

Антисептика та асептика у ветеринарній хірургії - Власенко В.М.

Антисептика та асептика у ветеринарній хірургії - Власенко В.М.

Антисептика та асептика у ветеринарній хірургії

Автор: Власенко В.М.
Другие авторы: Рубленко М.В., Козій В.І., Ільніцький М.Г., Мисак А.Р., Рубленко С.В.
Издательство: Бц.: Білоцерківська книжкова фабрика, под редакцией Гушко О.О.
Год издания: 2005
Страницы: 71
Читать: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
Скачать: atayvh2005.pdf

В.М. Власенко, М.В. Рубленко, В.І. Козій, М.Г. Ільніцький, А.Р. Мисак, С.В. Рубленко

АНТИСЕПТИКА ТА АСЕПТИКА У ВЕТЕРИНАРНІЙ ХІРУРГІЇ

Затверджено Міністерством аграрної політики України як навчальний посібник для студентів факультетів ветеринарної медицини вищих навчальних аграрних закладів IІІ-IV рівнів акредитації

Біла Церква

Білоцерківський державний аграрний університет

2005

ББК 48.75 А-72

УДК 619:617-089:165(075.8)

Автори: В.М. Власенко, М.В. Рубленко, В.І. Козій,

М.Г. Ільніцький, А.Р. Мисак, С.В. Рубленко

Рецензенти: Петренко О.Ф. (Національний аграрний університет), Краєвський А.Й. (Білоцерківський державний аграрний університет)

А-72



Антисептика та асептика у ветеринарній хірургії

/ В.М. Власенко, М.В. Рубленко, В.І. Козій та ін. - Біла Церква, 2005. - 71 с.

ISBN 966-7417-64-6

В роботі висвітлені основні етапи розвитку асептики та антисептики у ветеринарній хірургії, наведені характеристики сучасних засобів хімічної антисептики. Деталізовані загально-планові заходи асептики при проведенні хірургічних операцій, а також методи підготовки рук хірурга, операційного поля, хірургічних інструментів та інших видів матеріалів, які використовуються при проведенні хірургічних операцій.

Підручник розрахований на студентів, слухачів Інституту підвищення кваліфікації та практикуючих лікарів ветеринарної медицини.

ББК 48.75

ISBN 966-7417-64-6

© Власенко В.M., Рубленко М.В., Козій В.І. та ін., 2005

ВСТУП

Однією із необхідних умов успішної роботи спеціалістів ветеринарної медицини є суворе дотримання правил асептики й антисептики для запобігання розвитку інфекції.

Інфекція - це сукупність реактивних змін в організмі внаслідок його зараження хвороботворними мікроорганізмами і взаємодії з ними. Найвищим клінічним проявом цього складного біологічного процесу є гнійне запалення та специфічні інфекційні захворювання. Для їх розвитку необхідні, з одного боку, подолання захисних бар'єрів макроорганізму, з іншого - наявність певної чутливості організму до патогенного агента та його вірулентності. Сприятливі умови для розвитку інфекції виникають при ослабленні захисних сил організму, при порушенні зоогігієніч-них умов утримання тварин. У запобіганні гнійно-запальним процесам, які здебільшого є сферою діяльності ветеринарної хірургії, важлива роль належить асептиці та антисептиці. Власне останні, значною мірою, поряд з анестезією, зумовили бурхливий розвиток хірургії наприкінці XIX - початку XX століть. Це не тільки розширило коло оперативних втручань, а й уже через декілька десятків років після широкого впровадження в практику антисептичного методу дозволило виконувати складні операції на органах черевної та грудної порожнин.

Однак, стрімкий розвиток ери антибіотиків, дещо перебільшені надії на їх чудодійний бактерицидний ефект стали причиною нехтування правилами асептики й антисептики, що сприяло підвищенню рівня гнійно-запальних та інфекційно-запальних процесів у тварин після операцій.

Здебільшого нераціональна антибіотикотерапія призвела до істотного підвищення ролі умовно-патогенної мікрофлори в розвитку запальних процесів. Поряд з цим, через дію різних факторів нерідко розвиток гнійно-запальних процесів пов'язаний із зниженням імунологічної реактивності організму тварин.

У результаті в 80-90-ті роки XX століття клініцисти всього світу знову віддали належне асептико-антисептичним засобам як найбільш доступним методам профілактики й лікування місцевих інфекційно-запальних процесів і сепсису. Як приклад, достатньо навести серію сучасних видань з цих питань: восьмитомний "Посібник з антисептики" (Handbuch der Antiseptik, Berlin, 1979-1987) та "Довідник з клінічної антисептики" (Klinische Antiseptik, Berlin, 1993).

Сучасні засоби та способи асептико-антисептичного методу істотно удосконалені. Зокрема, отримали своє науково-практичне обґрунтування у ветеринарній медицині такі фізичні фактори, як лазерне випромі-

3

нювання та ультразвук. Широко впроваджуються хімічні антисептики на основі поверхнево-активних речовин, стійкість мікроорганізмів до яких практично не розвивається. Розроблені та впроваджені в практику принципово нові сорбційні антисептики, що поряд з антибактеріальною дією в рані адсорбують мікроорганізми та їх токсини. Створені промислові технології стерилізації хірургічного інструментарію, перев'язувального та шовного матеріалу, з наданням останнім антисептичних властивостей. Розроблені схеми застосування імуностимулюючих лікарських речовин для підвищення імунологічної реактивності організму щодо інфекції.

Проте, необхідно чітко усвідомлювати, що одного теоретичного засвоєння правил асептики й антисептики недостатньо для отримання очікуваних практичних результатів. У системі асептико-антисептичних заходів немає дрібниць, усе в ній має певне значення.

В умовах хірургічної практики необхідне ретельне, доведене до автоматизму, виконання заходів асептики й антисептики. Лише в такому разі буде створене підґрунтя для досягнення мети хірургічного втручання.
< 1 > 2 3 4 5 6 7 .. 27 >> Следующая

Реклама

c1c0fc952cf0704ad12d6af2ad3bf47e03017fed

Есть, чем поделиться? Отправьте
материал
нам
Авторские права © 2009 BooksShare.
Все права защищены.
Rambler's Top100

c1c0fc952cf0704ad12d6af2ad3bf47e03017fed